Graz – MatFyz

Velice mě těší, že vám můžu nabídnout další pohled na Erasmus do Rakouska, tentokrát očima mého kamaráda Davida, který tam vyjel studovat matematiku:

 

Letní semestr 2014/2015 jsem strávil na studijním pobytu v  Grazu. Do tohoto rakouského města se každý rok vydá na výměnný pobyt množství studentů. Smyslem tohoto příspěvku je poskytnout typy pro budoucí erasmáky.

 

Ubytování

 

Moserhofgasse_studentenheim

Bydlel jsem na kolejích. Pravděpodobně největší ubytovací kanceláří pro studenty je OeAD:

http://housing.oead.at/de/

Ceny za ubytování jsou v tomto případě poměrně vysoké (ale mohou se lišit podle jednotlivých kolejí). Za svůj jednolůžkový pokoj jsem platil 380€ měsíčně, plus dalších 15€ za týdenní úklid. Před odjezdem jsem musel zaplatit zálohu ve výši 800€. Další možnosti ubytování v Grazu jsou následující:

http://www.wist.vc-graz.ac.at/wohnh/

http://fssh.at/informationen.htm

Kromě toho je možné bydlet na privátě. S touto variantou nemám vlastní zkušenosti. Docela dost nabídek lze nalézt na Facebookových stránkách Erasmus Graz:

https://www.facebook.com/groups/1499207300300178/?fref=ts

 

První dny po příjezdu

K dopravě do Grazu mohu jednoznačně doporučit cestu vlakem:

http://www.cd.cz/railjet/index.htm

Při včasné koupi (3 dny předem) vyjde jízdenka z Prahy do Grazu přibližně na 800 Kč. Cesta trvá necelých 7 hodin.

Hned po příjezdu jsem si musel v kanceláři kolejí vyzvednout klíček od svého pokoje. Je důležité dobře si pohlídat otvírací dobu (často mají otevřeno jen dopoledne). Pomocí Buddy-systému je asi možné nechat si klíček vyzvednout od dobrovolníků z řad studentů, tuto možnost jsem nevyužil. Pro více informací lze navštívit

https://esn.htu.tugraz.at/

Během tří dnů po příjezdu je nutné odevzdat na městském úřadě Meldezettel, podepsaný od svého nájemce (správa kolejí), ve kterém udáte adresu svého pobytu. Mně ho vydali na kolejích, když jsem si vyzvedával klíček. Podrobnosti k této proceduře jsou na obrázku níže.

servicecenter

Tento obrázek byl převzatý z úvodní prezentace pro zahraniční studenty na TU Graz. Plná verze tohoto dokumentu je k nalezení zde:

Další administrativní náležitost se týká studentů, kterí v Grazu stráví dobu delší než 3 měsíce. Jde o registraci na Štýrském kraji. Je nutné registrovat se do 4 měsíců od příjezdu a platí se přitom 15€. Podrobnosti lze nalézt zde.

MHD

Velkou výhodou Grazu je to, že tu prakticky nepotřebujete jezdit tramvají ani autobusem (metro tu není). Všichni jezdí na kole (včetně profesorů) a to za skoro každého počasí. Bazar kol lze nalézt na této stránce, dost inzerátů se objevuje i na výše zmíněné Facebookové stránce. Ceny se pohybují tak od 50€. Důležité upozornění se týká alkoholu za řidítky: za přehročení hranice 0.8 promile hrozí velmi vysoké pokuty (od 800€). Do hospody proto raději pěšky.

Pokud byste přece chtěli dát přednost mhd, potom jednorázový lístek na tramvaj stojí 2.10 eur a studenti mají nárok na zlevněné jízdné na 4, 5, nebo 6 měsíců (nejlevnější lítačka stojí 112€). Více informací lze nalézt zde.

Jídlo

Ve městě jsou dvě studentské menzy (jedna poblíž kampusu UNI Graz a druhá na kampusu Inffeldgasse Technické univerzity). Tam vás bude polední menu stát se studentským průkazem 4.20€.

 

Freizeit

Nejdostupnější oddychovou zónou je park Augarten u řeky v centru. Podél vede dlouhá běžecká trať. V létě se zde konají nejrůznější akce od festivalů po kurzy jógy a podobně. Hned vedle je také koupaliště.

park

(tahle fotka není moje, našel jsem jí na googlu)

 

Na východní straně města se nachází rybník Hilmteich a za ním rozlehlý les, kam chodí hodně lidí běhat, případně na cyklovýlety. Dostat se tam můžete buď na kole nebo tam také jezdí tramvaj jednička. Pokud se vypravíte dále lesem, můžete dojít až k bazilice Mariatrost. Takový výlet by trval necelého půl dne.

 

Hilmteich

Hilmteich

Na západní straně se zase nachází památka Unesco Schloss Eggenberg. Dostanete se tam na kole nebo tramvají jedničkou. Za zámkem se tyčí kopce, po kterých vedou značené turistické trasy. Za návštěvu stojí speciálně Fürstenstand, odkud je pěkný výhled na město. O něco dál směrem na západ se nachází jezero Thalersee, kde se dá v létě koupat, jinak kolem vedou cyklistické trasy a poblíž je muzeum věnované A. SchwarzeneggeroviJ

Další možností, kde se v létě koupat je Schwarzlsee, které se nachází na jižní straně města poblíž letiště. Dostupné je i na kole.

Nejfrekventovanější odpočinkovou zónou v Grazu je zřejmě Stadtpark a sousedící Schloßberg.

V zimních měsících je možné vyrazit na lyže. Z Grazu je autem/autobusem dostupných několik alpských lyžařských středisek (např. Schladming). Gigasport pořádá každý víkend jednodenní lyžařské zájezdy. Ceny za cestu autobusem a celodenní pernamentku se pohbují od 40€.

http://www.gigasport.at/top_events/fahrten-zum-schnee-14-15/

Peníze

Rakousko je poměrně drahá země. Měsíčně jsem utratil přibližně 750€ (na druhou stranu jsem docela dost cestoval, což se prodraží). Za jídlo jsem měsíčně utratil tak 300€. Pro výhodné nákupy potravin doporučuji Lidl nebo Hofer.

David Kubát
MFF UK

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rozličný soubor nejen medicínských zajímavostí…